###
16/9/2024
CO DĚLAT KDYŽ…? (POVODNĚ)
Povodeň zaplavila cesty
Zaměstnanec se nemůže dostat do práce kvůli záplavám – jde o překážku v práci na straně zaměstnance – zaměstnanec má nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy.
Úklid po povodních ve veřejném zájmu
Zaměstnanec pomáhá s odstraňováním následků povodní ve veřejném zájmu - jde o překážku v práci z důvodu obecného zájmu – zaměstnanec má nárok na pracovní volno v nutném rozsahu, bez náhrady mzdy.
Zaplavené pracoviště
Zaměstnavatel musel přerušit provoz kvůli povodním (na pracovišti je voda nebo jsou povodní odříznuty příjezdové cesty) - může zaměstnance dočasně přeřadit na jinou práci (i bez jeho souhlasu na nezbytně dlouhou dobu) nebo uplatnit překážku na straně zaměstnavatele (přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy) – zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku.
Výpadek elektřiny či dodávky surovin
Pracoviště není zasaženo povodněmi přímo, ale došlo k výpadku v dodávkách surovin, nefunguje elektřina, teplo či voda - může zaměstnance dočasně přeřadit na jinou práci (i bez jeho souhlasu na nezbytně dlouhou dobu) nebo uplatnit překážku na straně zaměstnavatele (prostoj) - zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy ve výši alespoň 80 % průměrného výdělku.
Dobrovolný hasič
Zaměstnanec - člen jednotky dobrovolných hasičů je povolán k zásahu při povodních – má nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy.
Zavřené školy/školky
Povodně postihnou školu nebo školku dítěte zaměstnance a ten s ním musí zůstat doma - může vzniknout nárok na ošetřovné. Podmínkou nároku na OČR je, že jde o dítě mladší 10 let, jejichž škola/školka je uzavřena na základě nařízení příslušného orgánu (v případě, že škola či školka rozhodne o ředitelském volnu, nárok na ošetřovné nevzniká).
Úklid vlastní nemovitosti po povodních, vyřizování dalších osobních záležitostí
Zaměstnanec po povodních uklízí vlastní nemovitost či potřebuje zařídit jiné záležitosti v souvislosti s povodněmi (nové doklady, servis auta apod.) - dle zákona nemá nárok na žádné pracovní volno.
Vnitřní předpisy či kolektivní smlouvy mohou zaměstnancům poskytovat vyšší nároky nebo může vstřícnější přístup nabídnout sám zaměstnavatel (poskytnutí speciálního volna či náhrady mzdy nad rámec právní úpravy, zajištění hmotné pomoci apod.).
Zaměstnavatel může samozřejmě také požadovat, aby mu zaměstnanec existenci i délku trvání překážky řádně prokázal.
Máte nějaké otázky ohledně konkrétní situace? Rádi vám poradíme!
#FORLEX #HRNOTES