AKTUALITA

15/1/2025

Jak vypočíst zastavitelnost plochy určené pro sport a rekreaci? Odpověď ve vztahu ke konkrétnímu územnímu plánu poskytl NSS

V České republice je využití jednotlivých ploch regulováno zejména územním plánováním, které stanovuje podmínky a limity výstavby v těchto oblastech. Ne jinak tomu je i u ploch určených pro sport a rekreaci. Jednotlivé limity, stanovené územním plánem, však mohou způsobit nemalé spory při jejich výkladu. Nejvyšší správní soud (NSS) ve svém rozhodnutí 1 As 241/2023-49 zabýval jednou z takovýchto otázek.

NSS k řešení obdržel případ, ve kterém vlastnící pozemku sousedícího s pozemkem, jenž byl součástí plochy určené pro sport a rekreaci, namítali, že stavba, která má na sousedním pozemku vyrůst, je stavbou nesportovního charakteru a měla by tedy splnit stanovený limit 20 % zastavitelnosti výměry pozemků dotčených stavebním záměrem. Tuto limitaci obsahovat územní plán obce.

Spor přinesl výklad právě limitu 20 %, kdy dle vlastníků sousedních ploch se do výpočtu 20 % neměly započítávat pozemky, které nejsou stavebním záměrem dotčeny a nejsou ani ve vlastnictví stavebníka. Tento názor žalobců potvrdil i odvolací Městský soud v Praze. Opačného názoru byl stavebník, který vykládal limity územního plánu tak, že se 20 % vztahuje ke všem plochám určeným pro sport a rekreaci. S jeho názorem se ztotožnil následně i NSS. Podle závěru NSS územní plán obce nestanovuje, že podmínka 20 % zastavitelnosti plochy u přípustného využití se vztahuje pouze k jednotlivým záměrům. Znění územního plánu totiž výslovně uvádí, že se jedná o 20 % plochy určené pro sport a rekreaci, přičemž do tohoto rozsahu se započítává součet všech zahrnutých ploch staveb a ostatních zařízení. To znamená, že stavebník měl právo kalkulovat s celkovou plochou všech pozemků zahrnutých mezi plochy určené pro sport a rekreaci, a nikoliv jen s plochou pozemku, který přímo vlastnil.

Shora uvedené nevylučuje, aby byla zastavitelnost dále omezena dalšími ustanoveními územního plánu (např. omezení maximální zastavitelnosti jednotlivých pozemků). V daném případě však limitace 20 % byla pravděpodobně nepřesně vymezena a způsobila tak výkladové problémy.

V praxi tak budou obce muset dbát větší pozornosti při stanovování limitů v územním plánu tak, aby jejich výklad nebyl sporný a bylo dosaženo požadované limitace území (zde například toho, aby plochy pro sport a rekreaci byly primárně využívány pro svůj hlavní účel). Stavebníkům rozhodnutí přináší prostor pro potenciálně příznivější výklad nejednoznačných limitů obsažených v územních plánech.

 

Právní služby v CZ, SK i v zahraničí

Kontakt

FORLEX s.r.o., advokátní kancelář

info@forlex.cz
+420 596 110 300

WHISTLEBLOWING – ochrana oznamovatelů

Ostrava

FORLEX s.r.o., advokátní kancelář
28. října 3159/29, 702 00 Ostrava

Brno

FORLEX s.r.o., advokátní kancelář
Jana Babáka 2733/11, Královo Pole, 612 00 Brno

Fakturační údaje

IČO: 04275705, DIČ: CZ 04275705
ČSOB
č. účtu CZK – 321695472/0300
č. účtu EUR – 333568649/0300

Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 63028.

Informace pro spotřebitele

Česká advokátní komora byla dne 5. 2. 2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze Smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.