###
26/11/2024
Dojde ke zrušení možnosti převést zaměstnance na jinou práci bez jeho souhlasu?
Převedení zaměstnance na jinou práci bez jeho souhlasu je dle Nejvyššího soudu protiústavní, o zrušení části zákoníku práce rozhodne Ústavní soud.
Nejvyšší soud se zabývá případem zaměstnankyně, kterou zaměstnavatel po prodělaném pracovním úrazu převedl na jinou práci, jež odpovídala jejímu zdravotnímu stavu. Přesto, že zákoník práce s takovým postupem výslovně počítá, zaměstnankyně s převedením nesouhlasila a odmítla do práce docházet. Zaměstnavatel jí proto na základě neomluvené absence předal výpověď.
Proti této výpovědi podala zaměstnankyně žalobu a soudy (prvoinstanční i odvolací) dovodily neplatnost výpovědi, a to s odkazem na nemožnost výkonu práce po pracovním úrazu.
Zaměstnavatel podal dovolání, které je nyní předmětem posuzování Nejvyššího soudu. Nejvyšší soud však řízení přerušil a obrátil se na Ústavní soud s návrhem na zrušení části zákoníku práce, jež umožňuje převedení zaměstnance na jinou práci i bez jeho souhlasu. Ve svém návrhu Nejvyšší soud argumentuje tím, že dané ustanovení porušuje základní právo zaměstnance na svobodnou volbu povolání. Rovněž upozorňuje, že při vynuceném převedení by se mohlo jednat o nucenou práci. Za jedinou výjimku považuje Nejvyšší soud převedení zaměstnance bez jeho souhlasu v případech, kdy by veřejný zájem zjevně převažoval nad zájmy zaměstnance.
Jak tato kauza dopadne a zda zaměstnavatelé přijdou o možnost (i povinnost) převádět zaměstnance na jinou práci, pro Vás budeme samozřejmě sledovat!