###

AKTUALITA

Coronavirus UPDATE


13/7/2020

Vážení klienti,

dne 30. 6. 2020 jsme Vás v rámci našeho stručného coronavirus updatu informovali o povinnosti zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji zamezit vstupu na pracoviště u přeshraničních pracovníků a občanů EU, kteří vstupují na území České republiky za účelem výkonu ekonomické činnosti, pokud současně nepředloží potvrzení o absolvování PCR testu na SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (a to jedenkrát za 10 dní, staří max. 4 dny)

Dne 10. 7. 2020 vydala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje mimořádné opatření č. 14/2020, kterým byla lhůta pro předložení potvrzení o absolvování PCR testu na SARS-CoV-2 prodloužena na jedenkrát za 14 dní, zároveň se tato povinnost nově uplatní pouze na území obcí Frýdek Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Bohumín, Havířov, Karviná, Orlová, Český Těšín, Třinec a obcí, pro které vykonávají rozšířenou působnost.

NÁKLADY NA TESTY

Vzhledem k nejasnosti úpravy jsme v této věci oslovili Krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje a Státní úřad inspekce práce s žádostí o poskytnutí informace, kdo nese náklady na testování. V této věci nám bylo sděleno, že ani jedna z těchto institucí se necítí oprávněna určit, kdo má nést náklady a zároveň, že ani nejsou oprávněni v této věci provádět kontroly. Mělo by tedy být obhajitelné, ať už se zaměstnavatelé rozhodnou stran nákladů jakkoliv.

CESTOVÁNÍ DO ZAHRANIČÍ

Dále si Vás dovolujeme upozornit, že s platností od dnešního dne (tj. od 13. 7. 2020) byly nově do tzv. „červených zemí,“ ze kterých jsou pro vstup do ČR zavedeny zpřísněné podmínky (negativní test / karanténa), zařazeno Srbsko a Černá Hora (prozatím v této kategorii bylo pouze Švédsko).